International VETistanbul Group Congress 2014 28-30 Nisan 2014 Beyazıt/İstanbul

vetisst

      VETistanbul Group, üniversiteler arasındaki mevcut antlaşmalar çerçevesinde, üniversitelerin sadece Veteriner Fakülteleri arasındaki işbirliklerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla, üniversiteler düzeyindeki Coimbra Group örnek alınarak, uluslararası nitelikte ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi koordinatörlüğünde, Saint Petersburg Devlet Veteriner Akademisi, Saraybosna Üniversitesi, Gence Devlet Tarım Üniversitesi, Sofya Ormancılık Üniversitesi, Stara Zagora Trakia Üniversitesi, Üsküp Kiril ve Metodius Üniversitesi ve Priştine Üniversitesi tarafından 2013 yılında oluşturulmuştur.

     VETistanbul Group’un çalışmaları arasında yer alan, karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri önceki yıllarda başlatılmış ve başarı ile sürdürülmektedir. Bu yıl, bu değişimlerden sadece İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden yaklaşık 200 öğrencinin yararlanması planlanmaktadır.

      Ayrıca, geçen yıl, 2013 yılında, bilimsel kongreler düzenlenmesi ve ilkinin, grubun adını taşıyan İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi tarafından 28-30 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

      Gerçekleştirilen VETistanbul Group Congress 2014’e yaklaşık 200 akademisyen ve veteriner hekim, 40 bildiri ve 90 poster ile katılmışlardır. Kongreye, Türkiye’deki diğer Veteriner Fakültelerinden akademisyenlerin yanında, Gence Devlet Tarım Üniversitesi (Azerbaycan), Saraybosna Üniversitesi (Bosna-Hersek), Stara Zagora Trakya Üniversitesi ve Sofya Ormancılık Üniversitesi (Bulgaristan), Batna Üniversitesi (Cezayir), Brno Veteriner ve Farmakolojik Bilimler Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti), Extremadura Üniversitesi (İspanya),  Almatı  Kazak  Ulusal  Tarım  Üniversitesi (Kazakistan), Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (Kırgızistan), Priştine Üniversitesi (Kosova), Üsküp Kiril ve Metodius Üniversitesi (Makedonya), Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (Meksika), Banat Tarım Bilimleri ve Veteriner Hekimlik Üniversitesi (Romanya), Saint Petersburg Devlet Veteriner Akademisi ve Moskova Scriabin Devlet Veteriner Akademisi (Rusya Federasyonu) ve Yunanistan Thessaly Üniversitesi (Yunanistan)’dan araştırmacılar da katılmışlardır.

      Kongre sonunda International VETistanbul Group Congress’in 2015 yılında Saint Petersburg’da (Rusya), 2016 yılında Saraybosna’da (Bosna-Hersek), 2017 yılında Almatı’da (Kazakistan) düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi © 2017 All Rights Reserved